Heat Curing
 • Heat Curing
 • Heat Curing
 • Heat Curing

MarineLine için maksimum performans kapasitesine ulaşmak, düşük sıcaklikta kürlenme kuvveti ile sağlanır. Bu işlem sıcak hava kuvvetinin tank içine basılması ve kaplama yüzeyinin minimum 90°C dereceye ulaştırılması ve minimum 6 saat uygulanmasıyla olur.

Kaplamanin Kürlenmesi

MarineLine ın performansını en iyi şekilde elde etmesi için düşük ısıda kuvvet kürlenme gerekmektedir.  Bu, tanka ve kaplanacak yüzeyin tamamına sıcak havanın en az 90 derece ısıda ve en az 6 saat boyunca basılmasıyla sağlanır. Bu islemi Türkiye'de, 15,000 dwts ' ye kadar 90-130 derecede en az 6 saat ve 15,000dwts-25,000dwts için 90-130 derecede en az 8 saat olarak uyguluyoruz. Bu, kaplamanın tamamen çapraz-bağlı olmasını ve ust kimyasal maddelere karşı dayanıklılığın artmasını ve temizligin daha iyi olmasını sağlar. kaplamanın tam olarak kürlenebilmesi  ancak bu yolla mümkündür ve APC ya da ısıl islem yetkisi olan bir taşeron firma tarafından yapılmalıdır.

Gerekli Bilgiler

Isı kürleme işleminden önce, tanktaki bazı yerleri ve kürleme işlemini aksatacak olası durumları belirlememiz son derece önemlidir. Isı kürleme işlemine başlamadan önce aradığımız kriterler aşağıdadır:

 • 1. Tankların boyut ve hacimleri
 • 2. Filtrelerin, radarların, pompaların ve güvertede bulunan tüm girişlerin manhole girislerinin boyut ve pozisyonları
 • 3. Merdiven konstruksiyonu (Paslanmaz çelik/karbon çelik/kaplama)
 • 4. Tank içi donanım ve tesisat (Paslanmaz çelik/karbon çelik/kaplama)
 • 5. Güverteye giriş hakkı (işin doğası gereği giriş zordur ve işleme başlamadan önce bu sorun halledilmezse kürleme işleminde önemli problemler ve gecikmeler oluşturabilir)
 • 6. Bir birine yakın bölgelerdeki kaplamanin sicaklik limitleri ve kontrolü
 • 7. Gaz ve elektrik desteği (Bu şartları/gereksinimleri tersanenin yerine getirmesi son derece önemlidir.)
 • 8. 24 saat operasyon ve destek (Vinç operatörü, elektrik teknisyeni, aydınlatma, vb.)
 • 9. Kürleme öncesinde yapılacak işlerin plan ve programı.
 • 10.  Gaz tedariği, regülatör ve  LPG kaynaklı buharlaştırıcı, genellikle 4500kg %85 i dolu.

Gaz türü: Propan

Tank kapasitesi: 2500/5000kg

Isıtma sistemi: 150kg

Tarafların yapması gerekenleri ve iş programını görüşmek için ısı kürleme ekibinin gelmesinden önce bir toplantı düzenlenmesi gerekmektedir. Bu yolla, sürecin problemsiz bir şekilde tamamlanması ve tarafların birlikte çalışması sağlanacaktır. 


Kürleme öncesi kontrol ve Güvenlik

1. Gaz tankının, kargo tanklarının ve güvertedeki çalışma alanının çevresinde güvenli bir saha oluşturulmalıdır. Şalter kutusunun ve  gaz tankının çevresine ve diğer kritik noktalara yangın söndürme cihazları yerleştirilmelidir. Isı kürleme işlemi sırasında (24 saat) is guvenlik hazır bulunmalı ve güvertede bulunan tüm yanıcı maddeler uzaklaştırılmalıdır.

2. GAZ TANKININ ETRAFINDA YA DA GÜVERTEDE SICAK CALISMA OPERASYONU YASAKTIR!!!

3. Kontrol kabin elektriği, 4x35 elektrik kablosuyla 250 amp, 380 volt olmalıdır. Gaz tankı elektriği, 4x4 elektrik kablosuyla 40amp, 380 volt olmalıdır. Tüm güverte ışıkları gece açık olmalıdır ve isil islem uygulanan tank için taşınabilir projektör gereklidir. 

Ek Maddeler

1. ELEKTRİK GÜCÜ KESİNTİ OLMAKSIZIN SAĞLANMALIDIR!!!

2. Ekipmanın taşınması için, operasyon boyunca bir vinç hazır bulunmalıdır. (4 saat önce bildirim yapılacaktır) Vinç, ekipmanı güverteye taşıyacak ve geri getirecektir.

3. Kaplanacak tüm tankların girişleri/kapakları/giriş kapakları üzerine uygun koruma (aracı) monte edilmelidir. Ayrıca, yağmur damlalarının tank içine sızmasını engellemek için kaplanan tankların girişlerine su muhafazası/tentesi/ su geçirmez koruyucular yerleştirilmelidir. Ani sağanak yağışlara karşı koruma sağlama amaçlı, yağmur korunakları ve su geçirmez koruyucular daima monte edilmiş olarak ve hazır bulundurulmalıdır.

4. ISIL İŞLEM YAPILAN TANK ALANINDA VE GAZ HORTUMUNUN ALANINDA SICAK İŞLEM(E) YAPILMAMALIDIR.

5. ISI KÜRLEMESİ YAPILAN TANK ALANINDA VE GAZ HORTUMUNUN ALANINDA GÜVERTE BOYAMA İŞLEMİ YAPILMAMALIDIR.

6. BALAST TANKLARINDA SU BULUNMAMALIDIR.

7. Isıl işlem personelinin ve Marine Line araçlarının/kamyonlarının tersaneye girişlerinde hiç bir sınırlama olmamalıdır.

8. Vinç operatörleri, formenler, itfaiyeciler ve elektrik teknisyenleri  gibi önemli personeller 24 saat içinde faaliyet ve iletişimde olacaklardır. 


Kürleme Metodu

Isı kürleme işlemi sırasında, çelik ısısını okumak ve kaydetmek için, kaplanacak  yüzeye mıknatıslar ile termokuple kablo yerleştirilir. Kaplamanın eş dağılımlı kürlenmesini sağlamak için gerekli olan termokuplelerin sayısını tankın büyüklüğü belirleyecektir. Çoğu tanklarda, kargo tankın iç bölgesiiçin yaklaşık 9 adet termokuple'ye ihtiyaç duyulur ancak büyük tanklar için daha fazlası gerekebilir ve bu durumda, saha ısıl işlem uzmanı karar verir. Termokuplelerin yerleştirilmesi de önemlidir ve ısıl işleme başlamadan önce ayrıntılı bir şekilde şema  halinde gösterilmelidir.

0-250°C kayıt cihazı için j tipi termokuple kablo kullanmak idealdir. Böylece ölçümlerde/değerlerde doğruluk sağlanır ve kaplamanın kürlendiğini bilmemizi sağlar. J tipi kablo mevcut değilse, tavsiye edilmemesine rağmen, kürlemeyi uygulamak için K tipi kablo kullanılabilir. Kayıt cihazına ilişkin olarak; yüksek ısı kayit eden cihazlar önerilmemektedir çünkü bu cihazların düşük ısıdaki duyarlılığı çok iyi değildir ve her halükarda %10 oranında hata payı olur. Bu sorun, bilgisayar denetimli yeni ekipmanımız ile ortadan kalkmaktadır ancak, işin yapılması için üçüncü parti taşeronlarla çalışıyorsak, tüm bu bilgilerin belgelendirilmesi önemli olacaktır.   

Genellikle tersane tarafından tedarik edilen hava dağıtım boruları, tankın daha aşağıdaki bölümlerine hava basmak amacıyla güvertedeki uygun girişlere (butterworth, pompa, radar ya da diğer girişler gibi) yerleştirilir. Bu boruların uzunluğu, tank tabanına 2 metreden daha az mesafede olmamalı ve  3 metreden daha fazla mesafede olmamalıdır. Daha büyük tanklarda, alt kısımlardaki olası soğuk bölgelere ve uzakta bulunan noktalara sıcak hava basmak için bu boruların üzerine boru ilavesi yerleştirmek gerekebilir. Kusursuz  kürleme elde etmek için gereken dağıtım borularının  sayısını tankın büyüklüğü belirleyecektir ve doğru bir şekilde şema halinde gösterilmelidir. Çok küçük tanklarda dağıtım boruları gerekli olmayabilir fakat bu, ısı kürleme uzmanı ve idare merkezinin birlikte alacakları bir karardır. Dağıtım tüpü ölçüleri DN 200-DN 150 dir.

Standart yüksek hızdaki ateşleyici 600mmx1800mm çapındaki koni şeklindeki brülör dağıtım tüpü içine yerleştirilir. 1500 mm' lik paslanmaz çelik termokuple, çıkış sıcaklığının izlenmesi ve ayarlanması için doğrudan yanma hava akımına (combustion air flow) yerleştirilir. Kaplanan yüzeye alev çarpmasından kaçınılmalıdır.

Yüksek devirdeki fanlar ile sıcak hava, dağıtım borusuna basılır. Bu fanlar özellikle bu amaçla tasarlanmış olup bu işlemi, daha küçük (1500dwt) ve daha büyük ( 45,000dwt) gemilerde uygulayabilirler. Fanların doğru bir şekilde çalıştığından ve kapalı alanlardan uzak tutulmasından emin olunmalıdır. ( Fan kapasitemiz saatte 3500 m3 ve 1000 devirle çalışır.)

Güverte girişi /manway genellikle egzoz çıkışı olarak kullanılır çünkü bunu üst kapağı ayarlama plakası olarak kullanabiliriz. ''Chimneying'' olayını önlemek için güvertedeki tüm girişler yakından izlenmelidir. ''Chimneying'' ise, bir fandan yükselen sıcak havanın başka bir güverte girisinden gelen soğuk hava ile yer değiştirmesi sonucu, tavanın hemen altında bulunan hava boşluğunun yalıtım görevi görmesine neden olur.  Bu durum, tank içindeki ısının homojen dağılımını engeller ve yakıtın verimini azaltır. Bunu önlemek için tankın içinde daima bir miktar pozitif basınç tutulmalıdır. 

Ateşleyici (burner) kapatıldığında, hava ve gaz oranı tutuşma/ateşlenme seviyesine getirilir.  Alev oluştuktan ve alev kontrol ünitesi tarafından onaylandıktan hemen sonra, ayarlar, minimum gaz ve maksimum havayla en uygun alevi ve sicakligi sağlayacak konuma getirilir. Tanktaki hava ısısı sabit hale getirilmelidir ki bu noktada, hava dağıtım borusuna önceden belirlenmiş oranda başlar. Aşağıdaki kritik ısılar sürekli olarak izlenmektedir.

 • 1. Kaplama/Çelik Isısı
 • 2. Yanma Havası
 • 3. Hava karışımı (gerekirse)
 • 4. Bitişik Bölme (eğer varsa)

Belirtilen çelik ısısını (90-110 derece) elde etmek için yanma hava ısısı ayarlanalarak kontrol sağlanır. Tüm termokupleler minimum ısıyı gösterdiğinde ısı yükseltme işlemi/soak time başlar.

Yüzey ısı sınırlandırılmalarını 90-130 derece arasında tutuyoruz. Sıcaklığı, saatte minimum 10 derece, maksimum 15 derece artırıyoruz ve minimum 90 dereceye ulaştığımızda kürleme zamanı başlıyor.  Türkiye'de, 15,000 dwts'ye kadar 90-130 derece arasında minimum 6 saat uyguluyoruz ve 15,000dwts-25,000dwts için 90-130 derece arasında minimum 8 saat uyguluyoruz. Sonrasında tankları 1 saat kadar soğutuyoruz.

Isı kürleme operasyonu boyunca iki adet brülör ve iki adet fan kullanıyoruz. Tank büyüklüğüne göre, 15,000 dwts'den sonra 3 adet brülör ve 3 adet fan kullanıyoruz. Fandan brülöre olan uzaklık en fala 4 metredir. Kontrol kabininden ateşleyicilere olan uzaklık en fazla 60 metredir.

Tanktaki ısı kürleme operasyonu tamamlandığında, ısı kürleme şefimiz tarafından solvent/çözücü testi yapılacaktır. Test, her bir bölge için minimum 50 hamle silerek en az 6 bölgede yapılacaktır. Bezde/kumaşta boya olursa ya da silinmiş bölge yumuşak veya ıslak ise, kaplama doğru bir şekilde kürlenmemiş demektir.  Sertlik testi kaplamanin sertliğini  ölçmek için, test kalemi ile yapılır. Test kalemi 9H sertlikte olmalıdır.