Bizden Haberler

Amerikalı Advanced Polymer Coatings firmasının geliştirdiği kargo tank kaplaması MarineLine, İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü 1997 mezunu Koray Karagöz ve güverte 1994 mezunu Okan Salur’un kurduğu MarineLine Türkiye tarafından 491’i kimyasal tanker, 235’i endüstri projesi olmak üzere toplam 726 projeye uygulandı.

Meslek hayatının büyük bölümünü kimyasal tankerlerde geçiren Kaptan Koray Karagöz genel müdürü olduğu MarineLine’ı şöyle anlattı:

Uzun ömür için doğru kaplama

“Kimyasal tankerlerde kargo tank kaplamaları seçimi, gemi dizaynı veya tamirinin önemli bir kısmıdır. Kaplamalar gemi operasyonu ve işletmecilikte yıllarca karlılığı etkileyen kalıcı faktörler arasında yer alıyor. Kostikler, asitler, alkaliler, diğer kimyasallar ve sıvı ürünler doğaları icabı taşındıkları tanklara zarar verirler. Bu nedenle tankerlerin hizmet ömrünü uzatmak için birinci adım doğru kargo tank kaplaması seçimidir.

Son 15 yıldaki tankerler Marineline’li

Advanced Polymer Coatings tarafından denizcilik endüstrisine MarineLine tescilli adıyla sunulan eşsiz ürünümüzün kargo tank kaplaması olarak başarıyla uygulandığı Türkiye’deki yaklaşık dört yüzden fazla gemi, IBC onaylı her tür yükü taşımaktadır.

Kargo tankı kaplamak çok farklı

Bir gemide kargo tank kaplamak, dış kaplama veya balast tankı kaplamasından çok farklıdır. Bu bölümler hemen her gün aynı dış etkilerle karşılaşacaklardır. Oysa ki bir kargo tankı hemen her seferde farklı yüklerin etkisinde kalacaktır. Bir kargo tankı kaplamasından beklenen performans çok çeşitli yüklerde kullanılabilmesi, tankları korozyondan koruması, taşıdığı yükün bir önceki yükten kalma kalıntılarla bozulmasına neden olmaması, kolayca temizlenmesi ve tamir edilebilmesidir.

Çapraz bağları muadillerine göre daha fazla

MarineLine 784, ürün performansının ve anti paslanma direncinin önemli ölçüde artmasını sağlamaktadır. Marineline 784, buluş patenti Siloxirane olan yüksek çapraz bağlı nano teknolojili polimer tipi bir kaplamadır. Çapraz bağları muadillerine göre çok daha fazladır. Taşıdığı kimyasalı absorve etmeme ve geçirmeme, ayrıca daha yüksek kimyasal direnç, daha yüksek sıcaklık direnci, düşük sıcaklıkta daha yüksek tepkime ve daha yüksek sertlik sağlar.

Yiyecek de taşır kimyasal da

MarineLine’ın en önemli avantajları üstün bağ gücü ve yapışması, maksimum kargo esnekliği, ürün dönüşümü, tamir edilebilirliği, aşınmış deliklere uygulanabilmesi, yiyecek sınıfı kargolarda kullanılabilmesi, tüm IMO kargolara dirençliliği, ürün saflığını bozmayan geçirmezliği ve daha yüksek kimyasal direncidir. Ürün taşıyıcılarda, kimyasal tankerlerde, yağ tankerlerinde daha hızlı temizlik ve kurutmanın yanı sıra daha hızlı elleçleme sağlar. MarineLine 784 asitlere, alkalilere, solventlere, termal şoklara, bükülme streslerine, aşınma ve yıpranmalara, çarpmalara, sürtünmelere ve ürün absorbesine karşı yüksek dirençlidir.

726 projede başarıyla uygulandı

Marineline Turkiye firması Advanced Polymer Coating’in ortaklığıyla Türkiye’de kuruldu. Başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu, Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa’da faaliyet gösteriyor. Hem karada endüstri tarafına hem de denizcilik sektörüne hizmet veriyoruz. Kimyasal tankerlerin yük tanklarının kaplanmasında sektörün lideri konumundayız. Uluslararası incelemeler sonucunda son 15 yılda Türkiye’de yapılan kimyasal tankerlerin yüzde 85,4’ü MarineLine ile kaplandı. Şimdiye kadar 491 kimyasal tanker ve 235 adet endüstri projesi olmak üzere toplam 726 projeye başarıyla uyguladık. Toplamda 4 milyondan metrekareden fazla alanı Marineline&Chemline ile kapladık.

Türkiye dışında da projeler yapıyoruz

Türkiye dışında da Dubai, Bahreyn, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Gurcistan, Rusya, Polonya, İspanya, Hırvatistan, Almanya, Hollanda, Irak, Yunanistan ve Cezayir’de bir çok proje gerçekleştirdik.

Tuzla’da Merkez ofisimiz ve ayrıca Gebze’de de bir uygulama merkezimiz mevcut. Uzun uğraşlar ve çetin denetimler sonucunda Gebze’de bulunan uygulama merkezimize TSE’den ‘Tamirat/Tadilatçı Uygunluk Sertifikası’ almayı başardık.

Böylece Marineline Türkiye firması olarak özellikle asit taşımacılığında korozyonu önlemek amacı ile kara tankerlerinin ve ıso-container’lerin iç yüzeylerini asit korozyonuna karşı dayanıklı ‘Chemline’ ürünleri ile kaplamasını gerçekleştireceğiz.

Dünyadaki dördüncü uygulama merkeziyiz

Hali hazırda Advanced Polymer Coating firmasının bu tür kaplamaları gerçekleştirmek için ABD’nin dışında Almanya, Hindistan ve Çin’den sonra Türkiye’de dördüncü uygulama merkezini açmış oldu. Yılda 1000 adetten fazla kara tankeri ve ıso-container iç yüzeyi kaplaması yapan Advanced Polymer Coating dışında Marineline Türkiye firması olarak Türkiye ve komşu ülkeler için de bu uygulama alanını merkez yapmak istiyoruz.

Hata kaplamada değil uygulamada

Genellikle yapılan hatalarda kaplama kolay hedef durumundadır. Bunun nedeni çoğunlukla kaplama uygulamasını yapacak şirketin uygulama hakkında yeterli araştırması yoktur veya tecrübesi yetersizdir. Ayrıca kalite garantisi ve denetim mekanizması oluşturulamamıştır. Marineline’da uluslararası sertifikalara sahip denetmenlerimiz, ısıl işlem personelimiz ve kendi ekipmanlarımızla hizmet veriyoruz”

Koray Karagöz kimdir?

Koray Karagöz İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. 2004 yılına kadar kimyasal tankerlerde çalışan Karagöz, 2004 yılında Advanced Polymer Coatings bünyesinde boya enspektörü olarak göreve başladı. 2006 yılında Marineline Turkiye’yi Amerika’daki ana firmanın sahipleri ve 1994 mezunu Kaptan Okan Salur ile beraber kurdu. O tarihten itibaren de genel müdür olarak görevine devam ediyor. Karagöz ayrıca Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkan Yardımcılığı, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Yardımlaşma Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk Uzak Yol Kaptanları Derneği İkinci Başkanlığı görevini yürütüyor. Karagöz, Denizcilik Dergisi ile Turkchem isimli kimya dergisinin de sektörel danışma kurulu ve yönetim kurulu üyesi.